SALA SQUASH

Squash jest dyscypliną sportową polegającą na odbijaniu piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika o ścianę, w wyznaczonym polu. Obecnie nie jest jeszcze wpisany na oficjalną listę dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu RP. Squash nie jest też dyscypliną olimpijską, chociaż światowe władze czynią starania by to zmienić.
Squash to sport znacznie łatwiejszy do opanowania i jednocześnie dużo bardziej dynamiczny niż tenis ziemny. Squash ćwiczy wszystkie mięśnie ciała, w szczególności pośladki, uda i łydki. Mocno pracują również mięśnie ramion, pleców i brzucha.
Gra toczy się do 11 punktów. Każda akcja, niezależnie od tego kto serwował, kończy się zdobyciem punktu przez jednego z graczy. Tak więc jeżeli przy serwie zagrasz piłkę autową Twój przeciwnik otrzymuje punkt i przejmuje serwis. Profesjonalne mecze toczą się maksymalnie do 5 setów (czyli tzw. "best of five"). Przy remisie 10-10 gra się do 2 punktów przewagi.
 
 
Squash - od czego zacząć?
Zaczynamy od wypożyczenia albo zakupu podstawowego sprzętu, w skład którego wchodzi rakieta i piłki. Aby ochronić przed urazami oczy - zanim staniemy się zaawansowanym graczem - przydadzą się także odpowiednie okulary,  które będą odporne na uderzenia piłki. 
Rakieta do squasha jest znacznie lżejsza i mniejsza od tenisowej. Piłka natomiast jest wielkości piłki golfowej, gumowa i pusta w środku. Powoduje to, że po odbiciu o ziemię od razu "siada". Należy wykonać kilka mocnych uderzeń aby "rozgrzać" piłkę - dopiero wtedy stanie się sprężysta.
Intensywna, godzinna gra w squash'a pomaga pozbyć się średnio od 600 do 700 kcal!
 
Squash - Zasady gry
 
 
1. Mecz rozpoczyna się od losowania serwu. Odbywa się to poprzez kręcenie rakietą - jeden z graczy wybiera którą stroną rakieta upadnie na podłogę (stronę widać po logo znajdującym się na końcu rakiety).
2. Osoba która wygrała losowanie wybiera z którego pola serwisowego chce rozpocząć. Gracz zmienia pole serwisowe po każdym zdobytym punkcie aż do momentu utraty serwu. Wtedy przeciwnik wybiera stronę z której chce zacząć i sytuacja się powtarza.
3. Aby serw był prawidłowy muszą zostać spełnione następujące warunki:
 • serwujący musi mieć przynajmniej jedną nogę w polu serwisowym
 • piłka musi uderzyć jako pierwszą w ścianę przednią nad linią serwisową a pod liniami autowym (pamiętajcie - czerwone linie traktowane są jako aut!)
 • piłka wyląduje na ćwiartce kortu przeciwnika
4. Odbierający serw może stać w dowolnym miejscu pod warunkiem, że swoim ustawieniem nie przeszkadza serwującemu. Dozwolone jest zagranie piłki z powierza (tzw. „volley”) zanim ta odbije się od parkietu.
5. Podczas gry piłka może uderzyć w dowolną liczbę ścian. Jedyny warunek - musi uderzyć w przednią ścianę zanim upadnie na podłogę.
6. Punkt można stracić jeżeli:
 • piłka odbije się 2 razy o podłogę zanim zostanie uderzona
 • piłka przekroczy dowolną linię autową
 • poprzez swoje ustawienie na korcie uniemożliwisz odbicie przeciwnikowi już przygotowanemu do uderzenia (tzw. „stroke”)
Bezpieczeństwo na korcie jest najważniejsze!
Najważniejsza jest następująca zasada - nie zagrywaj piłki jeżeli możesz zrobić krzywdę drugiej osobie!
 
 
 
 

 

Szanowni Państwo,

 

Uprzejmie informujemy i przypominamy wszystkim Klientom Strefy Squash, że WEJŚCIE NA SALĘ jest możliwe WYŁĄCZNIE W OBUWIU Z JASNĄ PODESZWĄ.

 

 

 

 

 

W czym możemy pomóc?Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych podanych w związku z korzystaniem z usług Pływalni Limanowskiej jest Starostwo Powiatowe, ul. J. Marka 9, 34-600 Limanowa.

15/01/2021 Obowiązujące aktualnie restrykcje zostały przedłużone od 18 stycznia i potrwają co najmniej do 31 stycznia. zobacz więcej
22/12/2020 Od dnia 24.12.2020 r. do 17.01.2021 r. Pływalnia Limanowska wraz z wszystkimi atrakcjami będzie nieczynna. zobacz więcej
18 337 01 18 wew. 23
Copyright ©  plywalnia.limanowska.pl
Realizacja: Intellect
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w związku z korzystaniem z usług Pływalni Limanowskiej jest Starostwo Powiatowe, ul. J. Marka 9, 34-600 Limanowa.
 2. W Starostwie Powiatowym w Limanowej powołany został inspektor ochrony danych, z którym można się skontaktować telefonicznie pod nr tel.183337835 lub e-mail: iod@powiat.limanowski.pl
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji oferowanych przez nas usług i zgodnie z wyrażoną zgodą.
 4. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane odbiorcom innym niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa.
 5. Dane osobowe nie będą przez nas udostępniane poza obszar EOG lub do organizacji międzynarodowych.
 6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane zgodnie z ustawą o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz instrukcją kancelaryjną dla organów powiatu.
 7. Posiada Pani/ Pan prawo do:
  • żądania dostępu do danych osobowych dotyczących Pani/ Pana osoby, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
  • cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem,
  • wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.